ÖZEL | Olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası PFDK’ya sevk edilen isimleri kaç maç ceza bekliyor?

Günlerdir beklenen disiplin sevkleri nihayet gerçekleşti. Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği, 17 Mart’ta oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar nedeniyle iki kulüp için de çeşitli sevkler yaptı. Sevklerin “tedbirsiz” olarak gerçekleşmesinden dolayı, zanlılar 3 Nisan’daki Fenerbahçe-Adana Demirspor ile Konyaspor-Trabzonspor maçlarında yer alabilecek.

Olaylı maç için, ev sahibi Trabzonspor’da Egemen Korkmaz, 45 maddeden (kavga) Disiplin’e gönderilirken, bordo-mavili kulüp de “saha olayları”, talimatlara aykırı hareket ve Süper Lig Müsabakaları Statüsü’nün 5/7 (Stadyumda anons sistemi çalışır vaziyette olmalı ve kesinlikle tarafsız bir şekilde kullanılmalıdır. Takım kadroları, TFF uyarıları, oyuncu değişiklikleri ve hakem tarafından müsabaka devrelerine eklenen sürelerin anons edilmesi zorunludur. Anons sistemi ev sahibi takımı destekleyici şekilde, rakip takıma karşı veya siyasi amaçlı tanıtım ve duyurular için kullanılamaz ve anons sistemi dışında tribünlere özel ses sistemi kurulamaz. Anonslar anlaşılır ve duyulur şekilde yapılmalıdır) maddesi uyarınca PFDK’ya sevk edildi.

Fenerbahçeli futbolculardan Oosterwolde, tribünlere karşı yaptığı “balık tutma” hareketi nedeniyle “sportmenliğe aykırı hareket” ten, ayrıca 45. maddeden (kavga) PFDK’ya sevk edildi.

Sarı-lacivertlilerde ayrıca, Osai Samuel kavgadan, İrfan Can Eğribayat hem sportmenliğe aykırı hareket hem de kavgadan, Fenerbahçe’nin iki görevlisi Kürşat Çiftlik ile Okan Özkan da kavgadan sevkine karar verildi.

Ne ceza alırlar?

Bütün futbolcu ve teknik adamların sevkine neden olan 45. maddeye göre, “Bir kavgaya karışan ve fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen futbolculara 3 ila 5 müsabakadan men cezası, görevlilere ve diğer kişilere, 3 ila 5 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası verilir” denmekte…

Kavga maddesinde minimum ceza 3 maç gibi görünse de, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, “Haksız tahrik”ten cezayı üçte birine kadar indirebilir ki bu da 1 maça karşılık gelir. Ya da Kurul, kulüpler veya kişiler lehine cezayı hafifletici takdiri nedenlerin bulunması halinde, cezayı yarıya kadar indirebilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x